Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Конор Мекгрегор (22-4) и Дастин Поарје (26-6-1) ќе се борат на 24 јануари во Абу Даби на настанот УФЦ 257 во една од борбите што се чекаат со големо нетрпение.

Тоа ќе биде само третата борба на Ирецот во последните четири години, период во кој двапати замина во пензија, се враќаше и претрпе тежок пораз од Хабиб Нурмагомедов во 2018 година.

Тоа ќе биде втора борба помеѓу Мекгрегор и Поарје. Првата заврши со нокаут за Ирецот во првата рунда од мечот во 2014 година, па сосема е очекувано дека тој пак е голем фаворит во обложувалниците.

Сепак, шефот на УФЦ Дејна Вајт, смета дека Ирецот нема да има лесна работа.

„Слушнав дека Поарје вели дека тој е сосема поинаков борач во споредба со оној што загуби од Конор. Тој најави војна во октагонот и јас му верувам од збор до збор дека тоа ќе биде војна. Оваа борба доаѓа во вистинско време и за двајцата борачи и мислам дека ќе биде многу забавно“, рече шефот на УФЦ.

Од нивниот прв натпревар, Конор се борел само осум пати, а Поарје дури 13 пати.

„Сакам и двајцата да крвариме во рингот. Да се ​​бориме и да ни биде тешко, бидејќи во тие услови најдобро е да се види кој е подобар борач. Ако е така, тогаш победувам во десет од десет случаи“, рече Поарје.

За потсетување, титулата во лесна категорија уште ја има Хабиб Нурмагомедов , иако е во пензија. Победникот од овој натпревар ќе се бори против првиот предизвикувач за УФЦ титулата во лесна категорија.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Останати спортови

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Read more

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе