Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека ќе се реконструираат сите споменици од НОБ.

За реконструкција на сите споменици и спомен-обележја од НОБ, како што рече, Владата обезбеди пари од Буџетот на државата иако согласно Законот за меморијални споменици и спомен-обележја, за подигањето, чувањето, одржувањето, заштитата на спомен-обележје се надлежни општините, односно Градот Скопје.

– Со буџетот за оваа година, сите споменици и спомен-обележја од НОБ на личности кои дале придонес во борбата против фашизмот и ослободувањето на нашата држава и на настани што се случиле и се сведоштво за непокор и борбата за слобода, ќе бидат реконструирани. Министерството за култура е задолжено да склучи договори, меморандуми за соработка со општините за санација на спомен-обележјата и да достави информација до Владата во која ќе бидат утврдени потребните мерки и средства за оваа цел. Целта е, повторувам уште еднаш, сите споменици од НОБ да бидат реконструирани, подвлече премиерот, одговорајќи на прашање од пратеничката Лидија Тасевска.

реклама

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Македонија

ВЛЕН: Зошто Ахмети заедно со Апасиев го бојкотираше изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието?

Read more

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката што не е негова

Read more

Општина Карпош: Не користите ги услугите на лунапаркот, монтиран е без безбедносни сертификати и нема ни одобрение за работа

Read more

Ахмети: Неприфатливо е коалицијата што освоила помал број мандати да стане дел од владата

Read more
 

Вести

Пронајдени повеќе експлозивни направи при ископ на пат во Гостивар

Читај повеќе

ВЛЕН: Зошто Ахмети заедно со Апасиев го бојкотираше изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието?

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката што не е негова

Читај повеќе

Општина Карпош: Не користите ги услугите на лунапаркот, монтиран е без безбедносни сертификати и нема ни одобрение за работа

Читај повеќе

Со мотоцикли прегазени 3 пешаци жена загина, дете повредено во училиштен двор

Читај повеќе

Ахмети: Неприфатливо е коалицијата што освоила помал број мандати да стане дел од владата

Читај повеќе

Полицијата тресе канцеларии во Европскиот парламент

Читај повеќе

Дневницата на странски експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, туку најмногу 200 евра, уверува Шокаровски

Читај повеќе

Нобеловка за мир: Маск и Закерберг се најголеми диктатори

Читај повеќе