Ќе се снима „Scarface and the Untouchable“, серија за Ал Капоне и Елиот Нес

Во продукција на Showtime наскоро на екраните повторно ќе оживее приказната за Ал Капоне и Елиот Нес.

Сценариото е на Бен Џејкоби, а серијата „Scarface and the Untouchable“ е базирана според книгата на Макс Ален Колинс и Бред Шварц и говори за животите на познатиот гангстер и неговиот непријател Елиот Нес во Чикаго, за време на прохибицијата.

Приказната за Капоне и Нес досега е прикажана низ различни форми на медиуми, но изгледа дека до денес привлекува внимание.

Официјалниот синопсис на серијата гласи: „Во 1929 година, 30-годишниот гангстер Ал Капоне подеднакво владее со подземјето во Чикаго, но и со корумпираната влада. Скарфејс стана локален херој и славна личност. Но, по бруталниот масакр на Денот на вљубените, Капоне е народен непријател број 1. Федералната влада пронајде несуден херој во 27-годишниот агент по име Елиот Нес. Избран да го предводи легендарниот тим познат како „The Untouchables“, Нес се фокусира да го уништи криминалното царство на Капоне“.

Серијата ветува дека ќе се фокусира на периодот на забрани, индустријализација, имигрантско искуство, спроведување на законот и раѓање на организиран криминал.

Ќе го следи периодот од 20-тите години на минатиот век до Големата депресија, сиромашните квартови па до Белата куќа. Ќе покаже каков криминалец бил Капоне, додека Нес важи за еден од најреволуционерните полицајци во американската историја.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Филм & ТВ

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Read more

Искрен трејлер за „Cruella“

Read more

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Read more

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе