УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Англија втор пат по ред е финалист на ЕП.

Избраниците на Герет Саутгејт во полуфиналето ја совладаа Холандија со 2:1 и изборија средба со Шпанија за трофејот европски шампион.

Холанѓаните рано поведоа со прекрасниот гол на Чави Симонс, но Хари Кејн брзо одговори од белата точка.

Кога се чинеше дека натпреварот ќе оди во продолженија, се појави Оли Воткинс кој погоди во 90. минута.

Кејн го започна пресвртот на Англија за да го постигне својот трет гол на турнирот. Исто толку голови како и ѕвездата на Баерн Минхен постигнаа и Шпанецот Дани Олмо и Грузиецот Жорж Микаутадзе, Германецот Џамал ​​Мусиала, Холанѓанецот Коди Гакпо и Словакот Иван Шранц.

Така Кејн стигна до бројката од девет гола во нокаут-фазата на големите натпреварувања, односно светските и европските првенства и затоа стигна до самиот врв на историската листа.

Ниту еден Европеец во историјата нема постигнато девет гола во нокаут фазата на двете натпреварувања, а Кејн (30) може да го освои првиот трофеј во кариерата во финалето против Шпанија в недела.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе