Кејн ќе стане „деветка“ во Реал за 115 милиони евра?

Шпанскиот весник As тврди дека Реал Мадрид продолжува да ги оценува опциите што ги има за да ја засили позицијата „деветка“.

Кралскиот клуб има две опции. Првата е да се купи реномиран напаѓач, кој сигурно ќе чини над 100 милиони евра, а второто е да се одлучи за некој поевтин, или млад напаѓач или некој при крај на кариерата, кој би послужил како решение до летото следната година кога Ерлинг Холанд и Килјан Мбапе би станале пореални опции.

Списокот на потенцијални решенија за реномираниот напаѓач се сведе на три имиња и тоа Душан Влаховиќ, Гонсало Рамос и Хари Кејн. Според Марко Руиз од As, фаворит во Реал е Кејн, за кого Тотенхем бара 115 милиони евра и е поотворен за идејата да го продаде на странски клуб отколку на некој од нивните лигашки ривали.

Tандем со Мбапе?

Кејн би преферирал да остане на Островот, што може да биде проблем за плановите на Реал. Неговата голема желба е да го собори рекордот на Алан Ширер по број на голови во Премиер лигата. Нему му недостасуваат 49 гола од 260-те на Ширер, на кои му требаат уште најмалку две сезони.

Сепак, скаутинг службата на Реал многу го цени и Шпанците би можеле да дадат сè од себе за да го доведат во Мадрид. На 30-годишна возраст, Кејн опсесивно се грижи за своето здравје и исхрана и треба уште долго да игра на највисоко ниво.

Доколку потпише за Реал, тоа би значело дека Холанд најверојатно нема да му биде на патот следното лето, што не е случај со Мбапе, кој потоа ќе биде слободен и ќе може да игра на крилните позиции.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе