Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Келимуту е мал вулкан кој се наоѓа на индонезискиот остров Флорес. На кратерот на овој вулкан има три езера со различна боја. Иако го делат врвот на истиот вулкан и се наоѓаат едно до друго, езерата ја менуваат бојата – од црвена и кафеава, до тиркизна и зелена.

Благодарение на специфичните бои на езерото и густата магла околу врвот, Келимуту се смета за свето место, а локалните жители веруваат дека душите на мртвите луѓе заминуваат во едно од тие 3 езера- во зависност од тоа како се однесувале на Земјата.

URL
View this post on Instagram

Kelimutu, Indonesia

A post shared by Dodo's amazing pics ❤️ (@dodinoono) on

Езерата се викаат: Tiwi Ata Mbupu(езеро на старите луѓе), Tiwu Nua muri Kooh Tai(езеро на млади луѓе) и Tiwu Ati Polo(езерото на лошите духови).

Науката вели дека нема ништо натприродно ниту мистично во овие езера. Тие ги менуваат боите според хемиските реакции коишто произлегуваат од минералите коишто се содржат во езерото.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Чек дис аут

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Read more

Огнена топка експлодира над Токио со сила од 165 тони експлозив

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе