Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Да, кошаркарскиот тренер Жељко Обрадовиќ доби пиво во негова чест во својот роден град.

Најтрофејниот тренер во европската кошарка, Србинот Жељко Обрадовиќ, после сите трофеи во својата богата колекција сега ќе може да се пофали и дека има свое пиво.

Од неговиот роден град Чачак стигнува интересна вест дека во кафичот Жоц, именуван токму по прекарот на Обрадовиќ, ќе се точи и истоименото пиво.

„Жељко секогаш знаел да им помогне на своите стари другари. Ниту 40-те титули освоени ширум Европа и светот не застанаа на патот на другарството од младоста. Жељко знае дека има своја екипа, на чија цврста одбрана може да се потпре при секој животен предизвик. Токму таа екипа му доделува уште една титула, онаа за вистинско пријателство. Такво е и ова пиво, во негова чест, а за гостите на Жоц кафе, за уживање“, вели Александар Дениќ, еден од сопствениците.

Обрадовиќ во својата тренерска кариера ги предводеше Партизан, Жувентуд, Реал Мадрид, Тревизо и Панатинаикос, а од 2013 е во Фенербахче. Има освоено 9 титули шампион на Евролигата, 11 пати шампион на Грција, 7 Грчки купа, 4 пати шампион на Турција, 3 Турски купа, 3 Турски Суперкупа, 2 пати ФИБА Сапорта куп, 2 пати Мадридски куп, 1 Италијански Суперкуп, 1 шампион на Каталонија, 1 шампион на Југославија, 1 Југословенски куп, 1 Гомељски куп, како и еден куп индивидуални награди меѓу кои и 2 пати ФИБА европски тренер на годината и 3 пати Евролига тренер на годината.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Кошарка

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Спорт

  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе