Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Атлетичарката од Фејт Кипјегон (29) од Кенија синоќа на митингот на Дијамантската лига во Фиренца постави нов светски рекорд на 1.500 метри. Сега новиот најдобар резултат е 3:49.11.

Актуелната двократна олимписка шампионка го подобри за речиси една секунда претходниот светски рекорд од 3:50,07, кој беше на сила од 2015 година, а го држеше атлетичарката од Етиопија, Гензебе Дибаба.

Откако ја мина целта, оваа спортистка се фати за глава и заплака.

URL

„Навистина сум благодарна, денес беше прекрасен ден во кој сè се поклопи. Светскиот рекорд ми беше на ум уште од минатата година, но сакав малку по малку да се доближам до него за да видам дали е можно да го соборам веќе оваа година. Не можам да верувам. Сега го постигнав она за што сонував, она што ми беше во срцето и умот“, изјави атлетичарката.

Тоа не беше сè што се однесува до рекордот, бидејќи атлетичарката од Холандија, Фемке Бол, го постави најдоброто време во годината (52,43 секунди) на трката на 400 метри со пречки и со тоа го подобри рекордот на митингот (52,82) која од 2010 година го држеше Американката Лашинда Демус.

Рекордот на митингот беше соборен и во трката на 3.000 метри со пречки, а сопственик на новиот рекорд (9:00,71 минути) е Етиопјанецот Сембо Алмају, кој постави и личен рекорд и најдобро време во светот оваа година. Таа го подобри рекордот на митингот за повеќе од 4 секунди.

URL

Наредното натпреварување на кое ќе се собираат дијамантски поени ќе се одржи на 9 јуни во Париз.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе