Кеопсовата пирамида стана прожектор на пораки за борбата со COVID-19

Кеопсовата пирамида се придружи во борбата со коронавирусот на тој начин што послужи за испраќање пораки.

Најголемата од трите пирамиди во Гиза, онаа на Куфу (втор фараон од четвртата династија владетели на антички Египет, попознат како Кеопс во западната цивилизација), послужи како прожектор на кој се испишуваа пораки на единство и солидарност со оние кои се борат против коронавирусот низ светот. Пораките беа на англиски и арапски.

Египет до денес има регистрирано 710 случаи на заразени со COVID-19. Од нив 46 веќе починаа, а 157 се излекувани.

реклама

Останато

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more

Како авиокомпаниите вршат дезинфекција и чистење на авионите?

Read more

Пролетта на Бајкалското Езеро

Read more

Колку долго животните можат да издржат без храна?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more
play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more
play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Read more
play_arrow

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more
play_arrow

Парк во Бруклин со креативно решение за уживање во социјално дистанцирање

Read more
play_arrow

За сериозни: „Spartacus“ вежби за обликување тело

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Read more
play_arrow

Зошто е добро да се исплачете?

Read more
play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Read more
play_arrow

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more