Кепа, статистиката немилосрдна кон најскапиот голман

Навивачите на Челси беа возбудени кога во 2018 година тогаш 23-годишниот Кепа Арисабалага потпиша за нивниот клуб. Две години подоцна едвај чекаат да си замине.

Двете години на Кепа во Лондон ги обележаа низа киксови и еден голем скандал.

Баскискиот голман го привлече вниманието на светската фудбалска јавност со караницата со тренерот Маурицио Сари кога одби да биде заменет во финалето од ФА Купот против Манчестер Сити. При крајот Сари сакаше помеѓу стативите да го стави Вили Кабажеро, аргентинскиот специјалист за пенали, но Кепа инсистираше тој да брани во пенал-рулетот. Не му помогна ниту тоа што одбрани два пенала и му ја донесе титулата на Челси.

Remote video URL

Сѐ што правеше Кепа по тој инцидент беше под лупа на јавноста. Сите киксови кои пред финалето беа заборавани, испливаа на површина, а ни самниот Баскиец не направи ништо за навивачите да му простат.

Напротив, Кепа бранеше сѐ полошо и полошо, а синоќа уште еднаш ја демонстрираше својата неумешност.

На дуелот со Брајтон прими гол кој и просечен голман би го одбранил. Леандро Тросар упати удар од дваесетина метри, Кепа се фрли, но топката мина под него и заврши во мрежата.

Remote video URL

Иако Кепа со своите 186 сантиметри е под денешната просечна голманска висина, па разбирливо не се снаоѓа најдобро при нафрлени топки, сепак тоа не е неговата најслаба особина.

Ударите од далечина се неговата Ахилова пета, а статистиката тоа и го потврдува.

URL

Откако дојде во Челси во август 2018, ниту еден голман во Премиер лигата не примил повеќе голови надвор од шестнаесетникот од Баскиецот, дури 19. Освен тоа, во 96 натпревари за Челси во сите натпреварувања прими 110 голови, а само 33 пати ја зачува мрежата незатресена.

Но, особено поразителна е неговата статистика во последно време. Од последните 13 удари во рамките на голот прими дури 9 голови. Во превод: одбранил само 31% од ударите!

URL

Да звучи уште полошо за Челси, Кепа е најскапо платениот голман во историјата. Челси на Атлетик му искешира дури 80 милиони евра и тоа е она што највеќе ги погодува навивачите на „Сините“. Да биде работата уште полоша, истото лето Ливерпул го донесе Алисон од Рома и го плати 18 милиони евра помалку. Алисон се покажа како вонсериски голман, а Кепа разочарување.

По синоќешниот дуел со Брајтон, стартегот Френк Лампард застана во одбрана на Кепа: „Среќен сум со Кепа. Тој е овде, наш голман е и среќен сум што е тука“.

И никој не му поверува.

А и зошто би му верувал кога Челси јавно бараше купец за Кепа. Купец кој не го најде и прашање дали допрва ќе го најде.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Фудбал

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Read more

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Read more

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Read more

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе