Кето диетата може да го забрза формирањето на „зомби“ клетки

Според новото истражување, кетогената или кето диетата предизвикува акумулација на оштетени клетки во органите на глувците, што укажува дека овој начин на исхрана може да го забрза стареењето на органите, зголемувајќи го ризикот од срцеви заболувања и рак.

Неодамна, сè повеќе луѓе, со цел да изгубат тежина, експериментираат со кето диетата, при која во телото се внесуваат мал дел јаглехидрати, но голем дел масти. Имајќи предвид дека претходните студии покажаа различни ефекти од овој тип на диета, докторот Дејвид Гиус од UT Health Medical University во Сан Антонио и неговите колеги одлучија да направат тестови на глувци.

Зголемено ниво на „зомби“ клетки

За три недели, тие давале шест глувци со диета каде што повеќе од 90 отсто од калориите потекнуваат од масти, а помалку од 1 отсто од јаглехидрати. Контролната група на глодари јадела стандардна диета во која 17 отсто од калориите потекнуваат од масти, а 58 отсто од јаглехидрати.

Научниците потоа анализирале примероци од ткиво од срцата, бубрезите, црниот дроб и мозокот на глувците, барајќи „остарени“ клетки. Имено, стареењето настанува кога клетките стануваат премногу оштетени за нормално да функционираат, но наместо да умрат, тие влегуваат во фазата на „зомби“. Тоа е, тие продолжуваат да остануваат во ткивата, ослободувајќи токсини кои промовираат воспаление.

Животните на кетогена исхрана имале значително повеќе старечки клетки во нивните органи во споредба со оние на стандардна диета. На пример, четири пати поголема количина на маркери за стареење на клетките била забележана во нивните бубрези во просек.

„Иако кетогената диета е веројатно добра, очигледно не е за секого“

Нивото на старечки или зомби клетки се зголемува со возраста, а се чини дека кето диетата може да го забрза нивното акумулирање и стареење на телото. Според тоа, овој тип на диета може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, рак и дијабетес тип 2.

Кога експертите повторно ги воведоа стандардните диети на глувците на кои им даваа кето оброци одреден временски период, стареењето на клетките беше намалено.

„Иако кетогената диета е веројатно добра, очигледно не е за секого. Што е најважно, треба да направите пауза“, рече Гиус, според New Scientist.

Но, имунологот Расел Џонс од Институтот Ван Андел во Мичиген има одредени резерви.

„Не знам како овие наоди може да се пренесат на луѓето. Глувците јаделе диета со 90% маснотии, се сомневам дека луѓето јадат така“, рече тој.

Истражувањето Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs беше објавено во списанието Science Advances.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе