Кевин Спејси ќе плати милионска отштета на серијата „House of Cards“

Познатиот американски актер Кевин Спејси ќе мора да плати отштета од 31 милион долари на компанијата која беше продуцент на серијата „House of Cards“, во која тој ја толкуваше главната улога, бидејќи доби отказ поради тужба за сексуално вознемирување.

Продуцентската куќа MRC, која стои зад хит серијата за политички интриги во Вашингтон, побара отштета за загубената заработка, што се припишува на заминувањето на актерот од серијата по обвинението против него за сексуално вознемирување и злоупотреба.

MRC соопшти дека по обвинението го суспендирала Спејси од серијата и покренала внатрешна истрага според која актерот е одговорен за припишаното дело.

Заминувањето на актерот ја принуди продуцентската куќа да ја реорганизира серијата, што резултираше со „значителни загуби“, додаваат од MRC.

Сценариото мораше да се ревидира за да се исклучи ликот кој го игра Спејси и да се реорганизира целата шеста сезона, намалена од 13 на осум епизоди.

MRC покрена судска постапка во 2019 година. Истата година, судот ја отфрли тужбата против американскиот актер за непристојно однесување и сексуална злоупотреба во американската држава Масачусетс.

Актерот освои два Оскара, за најдобар актер во филмот „Американска убавина“ во 1999 година и за најдобра споредна машка улога во филмот „Дежурни виновници“ од 1995 година.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Филм & ТВ

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Read more

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
 

Сцена

  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе