УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Сплитски Хајдук сепак се покажа како непремостлива пречка за македонскиот претставник иако во Скопје славеше само со минимални 0:1.

Гостите од далмација победничкиот гол го постигнаа уште во 4. минута кога Мијо Цакташ со глава ја затресе мрежата на Хадис Велии.

Во вториот дел македонскиот претставник имаше неколку обиди за израмнување, но не успеа да погоди.

Од 77. минута во редовите на сплитскиот тим настапи и нашиот Јани Атанасов кој скоро потпиша за Хајдук.

Remote video URL

За Ренова настапија: Велии; Шала, Абдука, Мишковски, Фетаи (46' Мухарем); Гавазај, Садики (73' Велиу); Шефити, Гафури, Велија; Рамадани (89' Јашароски).

Натпреварот се играше на стадионот „Петар Милошевски“ во склоп на тренинг центарот на ФФМ во скопската населба Ново Лисиче.

Со овој пораз заврши европската авантура на „Гипсарите“ од Џепчиште. Хајдук во наредното коло ќе игра со победникот од дуелот на Нефтчи и Галатасарај.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе

Рајс на Twitter го истрола Тотенхем

Читај повеќе