„Хакер“ со Steffonator во „Синеплекс“ од 1 октомври

Бидете дел од филмската магија на данскиот филм „Хакер“, синхронизиран на македонски јазик со гласот на популарниот јутјубер Steffonator. Премиерно ќе биде прикажан на 29 септември во рамките на фестивалот „Џифони Македонија“ со проекција во Кинотека на Северна Македонија и онлајн на платформата на фестивалот youth.mk. Steffonator во живо ќе присуствува на премиерната проекција во Кинотека.

Потоа продолжува со проекции во киното „Синеплекс“ од 1 октомври со присуство на Steffonator на првата проекција во Синеплекс. Истовремено од 1ви октомври почнува да се прикажува и онлајн на он деманд платформата Cinesquare.net  по цена од само 62 денари.

Следуаат проекции во Кинотека на Северна Македонија на 5 и 6 октомври и во другите кина и градови низ земјата.

Семејната акција е наменета за најмладите гледачи над 8-годишна возраст и ја приредува продукциската и дистрибутерска куќа „Катавеј“ од Скопје, која во последните три години успешно ги прикажа детските филмови „Кариран нинџа“, Неверојатната приказна за џиновската круша“ и „Малиот гангстер“.

Филмот во режија на Пол Берг беше најдобар филм на Stockholm Film Festival Junior минатата година. Филмот се врти околу 13-годишниот врвен хакер Бенџамин, кој истовремено е и недоверлив тинејџер. Татко му никогаш не го познавал, а откако мајка му ненадејно исчезнува пред седум години тој живее во дом за сираци. Еден ден на посета доаѓаат двајца мажи од Тајната разузнавачка служба на Данска кои го известуваат дека една жена за која веруваат дека е мајка  му на  Бенџамин била регистрирана од надзорните камери на аеродромот неколку дена порано. На почетокот, Бенџамин е шокиран од веста. Сепак, тој наскоро се решава да ја испита работата и да дојде до дното на она што навистина и се случило.

Проекциите во МК се во рамки на проектот KidSquare - детско катче 2 на дистрибутерската куќа „Катавеј“, а поддржан од Министерството за култура.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Филм & ТВ

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Read more

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Read more

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Read more

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Read more

Сцена

  • play_arrow

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Читај повеќе
  • filter

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Читај повеќе

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најстрашни сцени од серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе