Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Деветнаесетгодишниот хакер и специјалист за IT безбедност Давид Коломбо тврди дека има контрола над повеќе од 25 електрични автомобили на Tesla.

Коломбо е млад човек од Германија кој сака да основа своја компанија за сајбер безбедност за да се обиде да го промени светот. Тој тврди дека нашол слаба точка која му овозможила целосна контрола врз автомобилите на Tesla во 13 различни земји.

Во објава на Twitter, тој откри дека користел API клучеви и софтвер од трета страна за да добие пристап до возилата, но тоа не го сторил поради „слабост“ во софтверската инфраструктура на Tesla. Тој објасни дека всушност сопствениците на автомобилите се виновни за неговиот успех, а не Tesla.

URL

Исто така, Коломбо објасни дека нема контрола врз управувањето и забрзувањето, но контролата што ја поседува сепак претставува опасна ситуација.

„Што се однесува до она што можам да го направам сега, вклучува деактивирање на Sentry Mode, отворање на врати и прозорци и активирање на возење без клуч. Можам и да ја добијам точната локација на возилото, да проверам дали возачот е во автомобилот и слично. Списокот е доста долг, мислам дека тоа е опасна ситуација. Ако некој може да ја зголеми јачината на музиката во вашиот автомобил, да ги отвори прозорците и вратите додека сте на автопат, па дури и постојано да ги вклучува светлата, тоа може да има штетни последици“, рече Коломбо.

Тој потврди дека Tesla веќе го контактирала и го истражува случајот. Истакнува дека никогаш немал лоши намери и дека неговите објави го потврдуваат тоа.

реклама

Институт за војна: Драматични промени во Москва

Read more

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Авто новости

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Read more

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Citroën го претстави концептот Oli: Радикален, одговорен и оптимистичен

Читај повеќе
  • filter

Nissan Patrol Nismo на Manhart развива 650 КС

Читај повеќе

Новиот Lamborghini Urus S: SUV со моќта на Performante

Читај повеќе
  • filter

Впечатлив од секој агол -  Ferrari SP51 

Читај повеќе