Хакери ја нападнаа веб-страницата на ЕП откако Русија беше прогласена за „спонзор на тероризмот“

Веб-страницата на Европскиот парламент беше недостапна неколку часа вчера поради напад на „проруски хакери“, откако европратениците гласаа за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмот, изјави претседателот на институцијата.

Веб-страницата на парламентот повторно стана достапна набргу по 17 часот, околу два часа откако институцијата го пријавила нападот.

„Европскиот парламент е под софистициран сајбер напад. Група што го поддржува Кремљ ја презеде одговорноста“, напиша претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола во твит веднаш по падот на страницата.

„Тоа се случи откако соопштивме дека Русија е држава спонзор на тероризмот. Мојот одговор: Слава на Украина“, рече таа.

URL

Паѓањето на страницата беше предизвикано со напад DDoS, кој работи на тој начин што насочува голем обем на интернет сообраќај кон насочени сервери во релативно несофистициран обид на таканаречените „хактивисти“ да паднат страница.

Овие напади обично не прават голема штета.

Собранискиот портпарол не беше веднаш достапен за коментар за каква било штета.

Претходно во средата, пратениците гласаа за назначување на Русија за држава спонзор на тероризмот, тврдејќи дека воените напади на Москва врз цивилни цели како што се енергетската инфраструктура, болниците, училиштата и засолништата го прекршуваат меѓународното право.

Овој потег е во голема мера симболичен, имајќи предвид дека Европската Унија нема никаква правна рамка за поддршка на таквата декларација. Во исто време, Унијата веќе воведе санкции без преседан на Русија поради нејзината инвазија на Украина.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе