Хакиран PlayStation 5

Како што се приближуваме до прославата на првата годишнина од објавувањето на конзолата PlayStation 5, некој веќе успеа да ја пробие безбедноста на уредот.

Хакерите од тимот на Fail0verflow тврдат дека ја рутирале конзолата PlayStation 5. Групата тврди дека успеала да дојде до сите симетрични „root“ клучеви на PlayStation 5.

Хакерите дојдоа до овој потфат со дешифрирање на фирмверот на конзолата. Фотографија од пробиениот софтвер беше објавена и на Twitter, со фокус на @secure loader" (secldr) на системот.

Во повеќето случаи, пробивањето на конзолата на PlayStation бара хардверска модификација. Иако тимот на Fail0verflow не откри детали за техниката што ја користеше, беше забележано дека клучевите се добиени од софтверот, без хардверски модификации.

Овој потфат отвора можност за Fail0verflow или други хакери да создадат прилагоден фирмвер за PS5, што ќе овозможи вметнување софтвер што е прикачен на автентичните клучеви што доаѓаат со тој фирмвер. Пиратите можат да го користат истиот метод за да работат на кракуван софтвер.

Преку споменатиот метод би можело да се користат алтернативни оперативни системи на конзолата PlayStation 5, како што е Linux.

URL
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Гејминг

Новиот гејмерски смартфон на Lenovo ќе има дури 22 GB RAM

Read more

Xbox One официјално згасна

Read more

Samsung го претстави најбрзиот 4К гејмерски монитор

Read more

Топ 10 видеоигри во јануари 2022

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе