Хакиран Reddit, најпопуларниот форум во светот

Последниот хакерски напад на Reddit е најдобар показател дека луѓето се најслабата алка во синџирот на сајбер безбедноста.

Најпопуларниот форум во светот Reddit соопшти дека станал жртва на „софистициран и насочен фишинг напад“, а на 5 февруари безбедносниот тим станал свесен за фишинг кампања насочена кон вработените во компанијата.

Според објаснувањето на компанијата, неколку вработени добиле „веродостојни барања“ кои ги испратиле на лажна страница која изгледа идентично со интранет страницата Reddit. Откако еден од вработените ги внесе корисничкото име и лозинката, напаѓачот го хакираше Reddit.

Според директорот на компанијата, Кристофер Слоун, хакерот успеал да добие пристап до нивните внатрешни документи, код, контролни табли и деловни системи, но нема индикации дека имало пристап и до примарните системи.

Безбедносниот тим на Reddit тврди дека не нашол докази дека напаѓачот пристапувал до не-јавни кориснички податоци, па веројатно е дека членовите на форумот останале безбедни за време на овој напад.

„Набргу по нападот, погодениот вработен сам пријавил што се случило, а безбедносниот тим реагирал брзо - со отстранување на пристапот до напаѓачот и покренување внатрешна истрага. Слични напади на фишинг исто така беа пријавени неодамна. Продолжуваме да истражуваме и надгледуваме ситуацијата, работејќи со нашите вработени на воспоставување безбедносни вештини. Како што сите знаеме, луѓето се најслабата алка во безбедносниот синџир“, велат од безбедносниот тим.

Иако се знае дека ничија сметка не била хакирана, Reddit ја искористи можноста да ги потсети сите да активираат 2FA автентикација на нивните сметки. Ова додава дополнителен слој на безбедност што може да ги заштити корисничките податоци во случај на посериозен напад. Ако користите Reddit и сакате да го активирате 2FA, посетете ја оваа страница и следете ги упатствата.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Интернет

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more

Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Read more

Маск планира да наплаќа месечна претплата на сите корисници на X (Twitter)

Read more
 

Гик

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Читај повеќе
  • filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Читај повеќе