Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Сајбер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува COVID-19, соопшти денеска британскиот весник The Telegraph.

Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за структурна биологија, познат како STRUBI, каде се истражува COVID-19, пренесуваат британските медиуми.

Универзитетот во Оксфорд веднаш не даде одговор на барањето за коментар, но за The Telegraph потврди дека одделот STRUBI бил цел на хакерски напад.

– Го идентификувавме и ограничивме проблемот и сега истражуваме натаму, го цитира весникот портпаролот на Оксфорд.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Интернет

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Read more

Дали е возможно да откриете кој ви го гледа профилот на Instagram?

Read more

Проверете дали сте дел од FLoC експериментот на Google

Read more

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе