Халеп конечно го освои Вечниот град

Симона Халеп ја заработи 22. титула во кариерата откако триумфираше на силниот тениски турнир на земјени терени во Рим, со награден фонд од 1,69 милиони евра. Халеп ја победи Каролина Плишкова со 6:0, 2:1 и откажување на Чехинката поради повреда.

Плишкова побара медицинска пауза по крајот на првиот сет, кој траеше само 20 минути. Таа се обиде да продолжи, но поради болка во левиот бут и долниот дел на грбот, не можеше.

Така, Романката ја забележа 14-тата последователна победа и го освои третиот последователен турнир. Таа првпат ја освои титулата во Дубаи во февруари непосредно пред крајот на сезоната поради пандемијата на коронавирус. По продолжувањето на сезоната во август, таа го подигна и трофејот во Прага.

Халеп последователно одби да учествува на УС Опен поради здравствени проблеми поврзани со COVID-19 и со нејзиниот настап минатата недела даде сериозна најава за Ролан Гарос, која започнува во недела.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Тенис

Надал по тринаесетти пат го освои Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ противник на Надал во финалето на Ролан Гарос

Read more

Повредата на Ѓоковиќ е поголема отколку што тој ја прикажува

Read more

Ѓоковиќ: Не сум робот

Read more

Спорт

Проблеми за Лацио: Имобиле нема да игра вечер поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Читај повеќе
  • play_arrow

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Читај повеќе

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе