Халкбанк со бесплатна видео-едукација за користење на нивните е-услуги

Технологијата во финансиските услуги не била никогаш поважна и попотреба како денес. Условите во кои живееме, вонредните случувања, напредокот во фин-технолошките услуги, но и  зголемените очекувања од потрошувачите, бараат од банките да ја зголемат својата дигитална присутност и воедно да едуцираат за тоа како истата може да придонесе за поголемо и подобро кирисничко искуство на своите клиенти.

 Халкбанк не е исклучок. Водена од својата премиса „Важни се луѓето“, низ повеќе практики и активности покажа дека навистина се грижи за квалитетно и достапно опслужување на своите клиенти, но и дека е во чекор со светските е-трендови, кои дури и повеќе се наметнаа како последица од карантинот. Меѓу останатото, банката спроведе и бесплатна онлајн едукација за користење на сите банкарски услуги по електронски пат, и тоа од удобноста на сечиј дом, преку серија на видео „туторијали“ во кои на едноставен начин, чекор по чекор, се даваат насоки за користење на електронското банкарство на Халкбанк.

Видеата се лесно разбирливи и прилагодени за секого, па дури и за оние кои помалку се снаоѓаат во користењето интернет, а сѐ што е потребно е да се инсталира мобилната апликација за е-банкарство на Халкбанк.

Со цел и на нашата публика да ѝ овозможиме полесен пристап до банкарските услуги на Халкбанк, ја претставуваме целата онлајн едукација за користење на електронско банкарство, која се состои од вкупно 5 видеа.

 1. Активирање на корисник на електронско банкарство за физички лица преку мобилна апликација

Пред сѐ, доколку не сте корисник на е-банкарството на Халкбанк, а сте клиент на банката, во ова видео ќе научите како да ja активирате мобилната апликација и да креирате кориснички профил, за потоа да можете да ги користите сите услуги на банката по електронски пат.

 

 1. Управување со сметки и картички преку е-банкарство

Доколку имате повеќе од една сметка или картичка во банката, во ова видео ќе се запознаете како од едно место да управувате со нив и како да префрлате средства од една на друга сметка или картичка, и тоа сѐ преку вашиот паметен уред.

 

 1. Брзо и лесно плаќање сметки преку е-банкарство

Земајќи предвид дека плаќањето сметки за режиски трошоци како струја, вода, парно, интернет, но и плаќање преку ПП30 и ПП50 налози, се една од најчестите причини за одење во банка, преку ова видео ќе го научите целиот процес како да ги завршувате овие обврски брзо и лесно, од удобноста на вашиот дом.

 

 1. Подмирување долгови и кредити преку е-банкарство

Подмирувањето на долговите на кредитните картички и долговите за кредит, исто така, може да се реализираат без чекање во редица пред банка односно преку мобилната апликација на Халкбанк, а чекорите како да се направи тоа се објаснети во следното видео:

Remote video URL

 

 1. Менувачница и други функционалности

На крајот, доколку сакате да извршите откуп или продажба на средства на вашата девизна или денарска сметка, тоа можете да го направите само со два клика преку вашиот мобилен телефон. Дополнително, во ова видео ќе се запознаете и како да отворите и орочите депозит, како да ја отворите курсната листа, да ја најдете локацијата на најблискиот банкомат или пак да се јавите во Контакт центарот на Халкбанк.

 

реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Промо

„Авицена лабораторија“ со нова инвестиција за безбеден прием на пациенти и робот за обработка на примероци за КОВИД-19

Read more

Триглав Осигурување воведува нов пакет на пазарот, Мој миленик

Read more

Наместо попусти, компанијата „dm дрогерие маркт" донира 5% од целиот дневен промет за обезбедување храна и оброци за социјално загрозени сограѓани

Read more

Македонски Телеком со празнична понуда за поубав крај на годината

Read more

Ново

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Читај повеќе

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Читај повеќе
 • filter

Убавините на Малта

Читај повеќе
 • play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Читај повеќе

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ

Читај повеќе
 • play_arrow

Рециклирај и нахрани улично куче или маче

Читај повеќе
 • play_arrow

ФИА ќе ја истражува страшната несреќа на Грожан

Читај повеќе
 • filter

Тирана домаќин на финалето од новото натпреварување на УЕФА

Читај повеќе
 • filter

Креативни идеи за новогодишно декорирање на прозорците

Читај повеќе