Хамас ослободи уште 12 заложници

Макфакс
/ 28.11.2023 / 20:43

Израелските одбранбени сили потврдуваат дека Хамас му предал 12 заложници на Црвениот крст за да бидат префрлени во Израел.

„Врз основа на информациите добиени од Црвениот крст, 12 заложници – меѓу кои 10 Израелци и 2 странски државјани – се на пат кон израелска територија“, се вели во краткото соопштение на ИДФ.

URL

Десетте израелски заложници се префрлени од Хамас во Црвениот крст, потврди и портпаролот на Министерството за надворешни работи на Катар, додавајќи дека е ослободен и еден филипински државјанин.

URL

Меѓу ослободените израелски заложници има 9 жени и 1 дете.

Во замена за заложниците, 30 палестински затвореници ќе бидат ослободени од Израел подоцна денеска, рече портпаролот.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе