ФОРМУЛА 1 2021

Хамилтон казнет поради промена на моторот

Ф1
МИА
/ 08.10.2021 / 19:48

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, ќе стартува десет места поназад на патеката во Истанбул за Големата награда на Турција која е на програмата в недела, откако Мерцедес денеска го промени моторот на неговиот болид.

Секој возач во текот на една сезона има право три пати да го смени моторот и со оваа промена Хамилтон го надмина тоа ограничување поради што уследи казната.

Британецот заостанува два бода во генералниот пласман зад Холанѓанецот Макс Верстапен од Ред Бул на седум трки до крајот на сезоната.

Минатата сезона Хамилтон победи на трката во Истанбул, освојувајќи ја својата рекордна седма шампионска титула.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Ф1

Ботас најбрз на вториот тренинг

Read more

Верстапен победи во Мексико и направи огромен чекор кон титулата

Read more

Верстапен: Подобро да се започне од третата отколку од втората позиција

Read more

Формула 1 потпиша договор со Кина до 2025 година

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе