ФОРМУЛА 1 2020

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Ф1
/ 14.09.2020 / 18:44

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, раскажа колку е тешко да се освои трката за Големата награда на Тоскана.

„Сето тоа е малку поразително, како три трки во еден ден. Беше неверојатно тешко, стартот беше тежок“, почна Хамилтон.

„Патеката е феноменална. Поради жештината и фактот што морав да го задржам Валтери Ботас, кој покажа брзина цел викенд, не беше лесно, а на почетокот на трката заостанував. Беше многу, многу тешко да се остане фокусиран со сите овие рестартирања“, рече тој.

Британецот синоќа на патеката „Муџело“ ја забележа шестата победа сезонава со што е убедлив лидер на табелата со 190 бодови, дури 55 пред второпласираниот Ботас.

Хамилтон сега се наоѓа на една победа до рекордот на легендарниот Михаел Шумахер. Британецот викендов ја оствари 90-тата победа, а Германецот има 91.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Ф1

Алонсо импресиониран од напредокот на Рено

Read more

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Read more

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Read more

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Спорт

Мануел Нојер е најдобриот голман за изминатата сезона

Читај повеќе

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Читај повеќе

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Читај повеќе

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

Читај повеќе

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе