Хамилтон стана почесен граѓанин на Бразил

Ф1
МИА
/ 08.11.2022 / 11:10

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон, на пригодна свеченост синоќа во Бразилија доби титула почесен граѓанин на Бразил, земјата на неговиот идол Аиртон Сена.

„Целиот мојот живот Бразил заземаше важно место во моето срце, тоа мојот втор дом“, порача британскиот возач во редовите на Мерцедес на свеченоста во бразилскиот Парламент.

Облечен во сино одело, Хамилтон го прими медалот во жолто-зелената боја на Бразил од рацете на претседателот на Долниот дом, Артур Лира, кој го нарече британскиот возач „Бразилец во срцето“.

Хамилтон, кој в недела ќе се натпреварува за Големата награда на Бразил на патеката Интерлагос, рече дека е „почестен“ со титулата почесен граѓанин, прва од таков вид која бразилскиот Парламент му ја врачил на странски државјанин.

Бразилскиот идол на Хамилтон, легендарниот Аиртон Сена, трагично загина за време на трка на патеката Имола во 1994 година. Во кариерата освои три светски титули во Ф1.

реклама

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Read more

Секси петок

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Дани Алвеш: Да подава Мбапе по некоја топка, ќе постигне 150 гола

Читај повеќе
  • play_arrow

Иран во првата победа на Мундијалот го сруши Велс

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес на Роналдо од 132 секунди, ја здувна по прашањето за Јунајтед

Читај повеќе

Две години од смртта на Марадона: Да се потсетиме на неговите најубави голови

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најголеми шокови на Светското првенство на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Србите немаа ниту еден шут во рамките на голот на Бразил

Читај повеќе
  • play_arrow

Сензационалниот гол на Ришарлисон не беше случајност

Читај повеќе

Азар: Германци, тука сме да играме фудбал, а не да испраќаме политички пораки

Читај повеќе

Apple сака да го купи Јунајтед, клубот би станал побогат од Сити, ПСЖ и Њукасл

Читај повеќе