Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, го опиша Израел како ништо повеќе туку еден терористички камп поради проблемот со Палестинците.

Хамнеи го искористи таканаречениот Кудс ден, ден во годината на кој Иран традиционално му искажува поддршка на палестинското движење за независност. Тој на Twitter го искажа својот став.

„Уште од првиот ден ционистите ја претворија окупираната Палестина во камп за тероризам. Израел не е држава; тоа е терористички камп против Палестинците и останатите муслимански нации. Борбата против овој деспотски режим е борба против репресијата и тероризмот. И ова е обврска на секој“, твитна Хамнеи.

URL

Тој продолжи да твита и ги повика Палестинците кои живеат во Источен Ерусалим, Западниот Брег и Појасот Газа да создадат една единствена единица и да ги користат расположливите средства против Израел иако официјален Тел Авив лани потпиша договори за нормализација на односите со неколку арапски држави.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе