Хаос во Европа поради короната: Атлетико домаќин во Полска, Бенфика во Италија

Нокаут-фазата во Лигата на шампиони почнува следната недела, но сѐ поверојатно е дека регуларноста на натпреварувањето ќе биде доведена во прашање.

Имено, поради пандемијата на коронавирус, локациите на неколку натпревари се променети и овие натпревари ќе се играат на неутрален терен.

Првиот натпревар од осминафиналето во ЛШ меѓу Лајпциг и Ливерпул ќе се одигра во Будимпешта, откако германските власти не дозволија англискиот клуб да влезе во земјата поради COVID-19 протоколот, соопшти завчера УЕФА.

Лајпциг требаше да биде домаќин на првиот натпревар на 16 февруари „Ред Бул“ стадионот, но Германија забрани секаков влез во земјата од земјите каде се регистрирани нови варијанти на COVID-19 најмалку до 19 февруари, со исклучок на германските граѓани и оние кои живеат во Германија.

„УЕФА може да потврди дека првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампиони помеѓу Лајпциг и Ливерпул ќе се одигра на 'Пушкаш' стадионот во Будимпешта“, се вели во соопштението на УЕФА.

Борусија Менхенгладбах разгледува и алтернативни опции за првиот натпревар против Манчестер Сити, кој е закажан за 24 февруари, доколку биде продолжена забраната за влез на страници во Германија.

Но, тоа не е крајот на проблемите. Италијанскиот новинар Танкреди Палмери вчера објави дека се сменети уште три домашни натпревари. Се работи за еден натпревар во Лигата на шампиони и два во Лига Европа.

Атлетико и Челси ќе го одиграат првиот натпревар од ЛШ во Варшава, Реал Сосиедад и Манчестер Јунајтед ќе ја отворат нокаут-фазата во Лига Европа во Торино, додека Бенфика и Арсенал својот натпревар ќе го играат во Рим.

URL
URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе