Хаосот во Шпанија не стивнува, лавата носи сè пред себе

Б.С.Б.
/ 28.09.2021 / 13:07

Лавата од вулканот кој се активира на шпанските Канарски Острови брзо се движи кон морето и сега се наоѓа на околу 800 метри од брегот, пренесе AP.

Додека една од двете реки лава е побавна на островот Ла Палма, другата е пофлуидна и кон гратче од кое се евакуирани сите жители, соопштено е од службите за итна евакуација на Канарските Острови.

Властите очекуваа дека лавата ќе пристигне до Атлантскиот Океан, но по вчерашното смирување на вулканската активност преку ноќ дојде повторно до поинтензивна вулканска активност.

Кога лавата ќе дојде во контакт со морската вода можно е експлозивна реакција и ослободување на отровни гасови.

Островот Ла Палма има околу 85.000 жители, а вулканската лава истекува од 19 септември кога проработи вулканот и уништи 589 згради и 21 километар патишта.

Благодарение на брзата евакуација не се регистрирани смртни случаи ниту сериозни повреди.

Remote video URL
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Свет

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Read more

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Read more

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Read more

Австрија: Нови строги мерки само за невакцинираните

Read more
 

Вести

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Читај повеќе

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Читај повеќе

Прегазен пешак во Тетово

Читај повеќе

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Читај повеќе

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Читај повеќе

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Читај повеќе

Дали жените заработуваат помалку од мажите бидејќи не преговараат за покачувања како нив?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Читај повеќе

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Читај повеќе