Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Бакингемската палата го објави протоколот за погребот на принцот Филип, на којшто ќе мора сите присутни да се придружуваат. Како што е наведено, принцовите Вилијам и Хари нема да дојдат заедно во капелата и нема да стојат еден до друг на погребот.

Меѓу нив во поворката ќе оди нивниот роднина Питер Филипс. Оваа одлука ја донесе лично кралицата Елизабета Втора, но тоа сигурно нема да ги запре шпекулациите за раздорот меѓу браќата, ниту ќе разбуди надеж за помирување во ова семејство во ваков тажен момент, пишува Guardian.

Бакингемската палата истакна дека не сака никаква перцепција на драма којашто јавноста би можела да ја извлече тој ден. Портпаролот изјави дека ангажманите се договорени и претставуваат желба на нејзиното кралско величество.

Никој од кралското семејство нема да ги носи своите воени униформи, поради принцовите Ендру и Хари. Ендру остана без кралските привилегии по аферата со Џефри Епстин, додека Хари ги изгуби со преселбата во Калифорнија и со отстапување од кралските должности.

Погребот ќе биде утре, на 17 април во Виндзор. Поради пандемијата ќе присуствуваат само одбрани луѓе, Бакингемската палата објави список од 30 луѓе кои ќе го испратат војводата од Единбург до неговото вечно почивалиште.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Марио готви меци пакери

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога гром удира во вулкан за време на ерупција

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Читај повеќе

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе