Харизматичен и побожен: Талибански лидер се најде на листата 100 највлијателни луѓе нa Time

Угледниот американски магазин Time секоја година објавува листа на највлијателни луѓе, како и личност на годината.

Овојпат, еден од основачите на талибанското движење, Абдул Гани Барадар, беше меѓу 100-те највлијателни луѓе.

Како и претходните години, магазинот Time  ги подели највлијателните луѓе во неколку категории, а меѓу другото, беше направена и листа на највлијателните лидери кои ја одбележаа оваа година.

На оваа листа, како што и се очекуваше, се најдоа лидери како американскиот и кинескиот претседател, Џо Бајден и Си Ѓинпинг, новиот израелски премиер Нафтали Бенет, како и иранскиот лидер Ебрахим Раиси.

Интересно, на листата има и име што предизвика многу контроверзии во последниот период. Имено, Time го вклучи еден од основачите на талибанското движење, Абдул Гани Барадар, на листата на највлијателни лидери. Магазинот Time го оцени Барадар како „харизматичен лидер“ и „длабоко побожна личност“.

„Кога талибанците прогласија победа во Авганистан во август, тоа беше под услови за кои преговараше Барадар. За него се вели дека ги носи сите важни одлуки, вклучително и оние за амнестија за припадниците на поранешниот режим. Тој исто така е заслужен за спречување на крвопролевање кога талибанците влегоа во Кабул, како и за одржување врски со Кина и Пакистан“, пишува Time.

Списанието нагласува и дека Барадар е иднината на Авганистан.

„Тој беше назначен за вицепремиер во привремената влада, а главната улога му беше доделена на друг лидер, многу поприфатлив од тврдоглавата генерација на талибански команданти. Барадар е тивок и таинствен човек кој претставува умерена струја што треба да добие поддршка од Западот“, се вели во образложението.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе