Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Иако неговите дела се многу популарни во неговата родна Јапонија и во странство, писателот бега од славата и ретко се појавува во јавноста.

Познатиот јапонски писател Харуки Мураками на 13 април ќе објави нов роман во Јапонија, негов прв во последните шест години, објави неговата издавачка куќа Shinchōsha, без да го открие насловот или темата на романот.

Издавачката куќа не ни посочи кога ќе бидат објавени преводите на романот. Она што го навести издавачот е бројот на страници - ракописот е долг 1.200 страници.

URL

Неговите дела, десетина романи, новели и есеи, се преведени на педесет јазици. Меѓу неговите најпознати романи се „The Wind-Up Bird Chronicle “ (1994), „Kafka On the Shore“ (2002) и „1Q84“ (2009).

Неговиот краток расказ „Drive My Car“ беше адаптиран во филм кој го доби Оскар за најдобар странски филм во 2022 година. Последниот роман на Мураками, „Killing Commendatore“, беше објавен во Јапонија во 2017 година.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Книги

Aвтобиографијата на принцот Хари објавена на македонски јазик

Read more

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе