Хебрејска Библија стара 1.100 години се продаде за 38 милиони долари

Хебрејската Библија стара 1.100 години, еден од најстарите преживеани библиски ракописи во светот, беше продадена во средата во Њујорк за 38 милиони долари.

Кодекс Сасун, кожен, рачно напишан пергаментен том кој содржи речиси целосна хебрејска Библија, го купи Алфред Х. Моузис, поранешен амбасадор на САД во Романија.

Моузис го набавил древниот текст во име на Музејот на еврејскиот народ во Тел Авив, каде што ќе се приклучи на колекцијата, се вели во соопштението на аукциската куќа Sotheby's.

Ракописот беше изложен во музејот АНУ во март како дел од светската турнеја пред аукцијата.

Експертот за јудаика при Sotheby's, Шерон Либерман Минц, рече дека цената од 38 милиони долари, во која е вклучен и надоместокот на аукциската куќа, „ја одразува длабоката моќ, влијание и значење на хебрејската Библија, која е незаменлив столб на човештвото“.

URL

Тоа е една од највисоките цени за ракопис продаден на аукција, а во 2021 година редок примерок од американскиот Устав беше продаден за 43 милиони долари. Кодекс Лестер на Леонардо да Винчи беше продаден за 31 милион долари во 1994 година, или приближно 60 милиони долари во денешните долари.

Минц рече дека е „апсолутно воодушевена од денешниот монументален резултат и дека Кодекс Сасун наскоро ќе се врати во Израел, изложен за светот да го види“.

Се верува дека Кодекс Сасун е создаден помеѓу 880 и 960 година од новата ера.

Името го добил во 1929 година кога го купил Дејвид Соломон Сасун, син на ирачки еврејски бизнис магнат кој го полнел својот дом во Лондон со колекција хебрејски ракописи.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе