ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Мароко сензационално се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство по подоброто изведување пенали против Шпанија.

Мароканците на тој начин ги изедначија најголемите успеси во историјата на африканскиот фудбал. Пред нив, Камерунците стигнаа до четвртфиналето во 1990 година, Сенегалците во 2002 година и Ганците во 2010 година.

Еден од хероите на мароканската победа е одличниот голман на Севиља Јасин Боно (31), кој ги одбрани пеналите на Карлос Солер и Серхио Бускетс. Дополнително, Боно прими само еден гол од поле на три натпревари на Светското првенство, односно за 300 минути поминати на теренот.

Беше во групата против Канада, неговата родна земја. Дури 17 од 26-те играчи на Мароко се родени надвор од земјата, што не е премногу чудно ако се земе предвид дека ширум светот живеат повеќе од пет милиони Мароканци. Родителите на Боно емигрирале во Монтреал пред тој да се роди.

„Јас сум од Мароко и да играм за нив отсекогаш ми било сон“

Наскоро се вратиле, па нивниот син ги направил првите високи чекори во Вајдад Казабланка. Бил забележан од скаутите на Атлетико Мадрид, кои го донесоа како 21-годишник. Во Атлетико играше само за Б тимот, а по позајмиците во Сарагоса и Жирона се пресели во Севиља.

Тој се смести во Андалусија и со своите одбрани му помогна на клубот да стигне до трофејот во Лига Европа во 2020 година, а против Шпанците го забележа 48-от настап за националниот тим. Пред неговото прво појавување, Канаѓаните сакаа да го доведат под свое знаме врз основа на неговото родно место, но Боно одби, исто како и другиот херој од осминафиналето, Ахраф Хакими, кој одби да игра за Шпанија:

„Да, навистина е точно дека тогашниот селектор на Канада, Бенито Флоро, ме контактираше во период кога сè уште не играв за Мароко, но јас сум од Мароко и пораснав таму, отсекогаш ми беше сон да играм за Лавовите на Атлас“.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Read more
 

Спорт

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе