Херпес на усни: Како да се ослободите од овој здодевен проблем?

Херпесот на усните е честа појава и е предизвикан од вирусот херпес симплекс.

Херпесот е мал меур исполнет со течност што се појавува на и околу усните, но и на јазикот, под носот или во устата. Откако ќе пукне меурот, кожата почнува да се суши и херпесот целосно ќе се повлече по две недели. Сепак, постојат неколку природни начини за ублажување, а потоа и отстранување на херпесот.

Како се пренесува херпесот?

Херпесот се пренесува од човек на човек преку близок контакт како што е бакнувањето. Поточно, херпесот се шири со допирање на заразена плунка или кожа. Го предизвикува вирус кој ги напаѓа усните, а може да се пренесе и преку орален секс. Херпес може да се добие и со користење на туѓи крпи, жилети или прибор за јадење. Бидејќи вирусот лесно се пренесува, повеќето луѓе првпат го добиле во детството.

Штом имате вирусна инфекција на усните, таа засекогаш останува во вашето тело. Односно, вирусот лежи во нервните клетки на кожата и може повторно да се појави како херпес на истото место како порано. Најчесто е предизвикана од: треска или вирусна инфекција, промени во хормоните, стрес, изложување на сонце или ветер, намален имунитет и повреди на кожата.

Секој може да добие херпес, особено оние со атопичен дерматитис и оние кои примаат хемотерапија.

Кои се симптомите на херпес?

Многу луѓе кои имаат херпес всушност никогаш немаат никакви симптоми или знаци, па немаат ни меури на усните, а сепак се заразни. Откако еднаш ќе имате херпес, симптомите може да се појават и 20 дена по контакт со вирусот. Исто така, првиот пат може да биде придружен со треска, болки во грлото, главоболка и болки во мускулите.

Симптомите на херпес се движат во фази. Најпрво ќе почувствувате пецкање, чешање и печење околу усните. Ова е првиот знак на херпес кој се јавува непосредно пред појавата на меурите.

После тоа се појавуваат меурчиња кои може да бидат помали или малку поголеми. Тие се полни со течност и се наоѓаат на работ на усните. Ретко може да се појават околу носот, на образот, на вратот или во внатрешноста на устата. На крајот, меурите се спојуваат и пукаат, оставајќи ги чиревите отворени. Бидејќи херпесот е на непријатно место, болката може да се појави при секојдневните активности како што се јадење, пиење течности или миење заби. Откако ќе се повлечат меурите, потребни се околу две недели за целосно опоравување на кожата, додека самите рани на кожата остануваат и до неколку дена. Децата помлади од пет години најчесто имаат херпес во устата.

Кога да се оди на лекар?

Ако херпесот не исчезне целосно по две недели, неопходно е да се посети лекар. Исто така, кога состојбата се влошува или кога ќе се појави иритација на очите, треба да се оди на лекар бидејќи тоа значи дека вирусот се проширил на очите. Кога херпесот е толку болен што не можете да консумирате храна и течности, треба да побарате совет од вашиот лекар. Ако херпесот постојано се појавува, вашиот лекар може да ви препише антивирусни лекови. Не постои лек за херпес, но постојат неколку начини на кои можете да ги ублажите симптомите и да го намалите самото воспаление.

Како може природно да се третира херпесот?

Најважно е да пиете многу течности и да внимавате на хигиената на местото каде што се наоѓа херпесот. Може да помогнат и разни масти кои може да се купат во аптеките. Симптомите може да се ублажат со ладни облоги кои се нанесуваат над чиревите. Тоа може да биде крпа натопена во ладна вода или мраз завиткана во крпа.

Гел од алое вера или балсам за усни може да помогне во ублажување на болката. Алое вера ќе го разлади и херпесот, а може да се нанесува трипати на ден. Вазелинот може да помогне при пукање на чиревите, како и да ја заштити кожата од надворешни влијанија и бактерии. Кога користите некој од овие домашни лекови, важно е прво да ги измиете рацете и да ги нанесете препаратите со чисти раце или чиста памучна вата на погодената област.

Дополнително, справувањето со стресот и избегнувањето на стресни ситуации исто така може да помогне во борбата против херпесот. Обидете се да медитирате, да пешачите или да вежбате. Лековите против болки како што е ибупрофен, исто така, можат да помогнат во ублажување на болката.

Може да помогнат и капсулите со Л-лизин, што може да го скрати времетраењето на херпесот. Лизинот е аминокиселина која може да се внесува преку исхрана или во форма на суплементи, а ја има и во кремите. Во исхраната го има во млечните производи, јајцата, месото, гравот, сојата и рибата. Лизинот исто така ќе го намали стресот, а поволно делува и на имунитетот. Пред употреба, консултирајте се со вашиот лекар кој ќе ви каже кои дози да ги користите.

Важно е да се работи на подигање на имунитетот со исхрана богата со витамини и минерали, витамин Ц или цинк во капсули. Задолжително сменете ги четката за заби и приборот за бричење лице откако ќе ви помине херпесот.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Здравје

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Читај повеќе

Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Читај повеќе

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе