Хет-трик му беше малку на Холанд

Борусија Дортмунд синоќа ја победи Херта со 5:2 во гости, а играчот кој го обележа натпреварот беше Ерлинг Холанд.

Неверојатниот Норвежанец постигна хет-трик помеѓу 47-та и 62-та минута и подоцна постигна уште еден погодок.

Тренерот Лусјан Фавр го извади од игра во 85-та минута и го замени со 16-годишниот Јусуф Мукоко кој со тоа стана најмладиот играч во историјата на Бундеслигата.

Remote video URL

Откако го извади, тренерот Фавр го праша Холанд дали постигнал три гола. Холанд му одговори дека постигнал четири, по што и двајцата се насмеаја

„Не знаеше колку голови забив, па му реков дека постигнав само четири бидејќи ме извади од игра. Сега сум малку лут, но што е тука е“, се пошегува Холанд по натпреварот, во интервју за ESPN.

Со овие четири гола, Норвежанецот дојде до вкупно 15 на 12 натпревари оваа сезона, а со десет погодоци во шампионатот заостана само еден гол зад Роберт Левандовски. Тој беше заменет со вундеркиндот на Борусија, Јусуф Мукоко, кому сите му предвидуваат одлична кариера.

„Момчето има 16 години и еден ден. Неверојатно е. Пред него е одлична кариера. Јас ја прејдов 20-ката, но што да направам", изјави Норвежанецот.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Фудбал

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Read more

Барса ја потопи Осасуна

Read more

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Read more

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

Read more

Спорт

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса ја потопи Осасуна

Читај повеќе

Прекинати квалификациите на кошаркарите

Читај повеќе

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Читај повеќе
  • play_arrow

Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

Читај повеќе
  • play_arrow

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Читај повеќе