Хет-трик на Алиоски за само осум минути (Видео)

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски го запиша своето име во историјата на швајцарскиот фудбал кога денеска постигна три гола за само осум минити.

Неговиот тим Лугано, во 27. коло во швајцарската Супер лига, го совлада Сион со 4:2, а Алиоски ги постигна првите три гола на натпреварот.

Македонскиот репрезентативец во периодот од 17. до 25. минута постигна три гола (првиот и третиот од пенал).

Ова е најбрзиот хет-трик во историјата на швајцарската Супер лига.

До крајот на полувремето Сион успеа да го намали резултатот на 3:2 со головите на Конате и Констант, а точка на натпреварот стави Садику во 49. минута.

По 27 натпревари во првенството Лугано е на петтото место со 34 бодови, а Алиоски со 13 голови е втор стрелец во лигата. 

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе