Серија А 2020/21

Хет-трик на Лаутаро во „демолирањето“ на Кротоне

Фудбалерите на Интер го совладаа Кротоне со 6:2 на „Џузепе Меаца“ во 15. коло од Серија А и со тоа стигнаа до осмиот последователен триумф во лигата.

Натпреварот не започна баш најдобро за „Нераѕурите“ бидејќи Николо Ѕанелато ги донесе гостите во водство во 12-тата минута. Сепак, славјето на гостите траеше само осум минути бидејќи Лаутаро Мартинес израмни.

По половина час игра, Интер дојде до пресврт со автоголот на Лука Мароне, но пет минути подоцна Кротоне повторно погоди. Владимир Големиќ погоди од белата точка и се замина на пауза со резултат од 2:2.

URL

Во продолжението, Интер постигна уште четири гола за убедлива победа на почетокот на новата 2021 година. Фантастичниот Лаутаро постигна уште два гола и со тоа го комплетираше хет-трикот, а погодија и Ромелу Лукаку и Ашраф Хакими.

URL

Со денешната победа, Интер, барем за кратко време, го престигна градскиот ривал Милан и ја зазеде лидерската позиција. Во моментов има два бода повеќе, но Милан игра помалку. Кротоне е на 19. претпоследно место.

URL

Хет-трикот има и историска димензија: на истиот стадион, еден друг Аргентинец на 6 јануари 2005 година постигна хет-трик на првиот натпревар во Серија А во новата година – Ернан Креспо за Милан против Лече (5:2).

URL
реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе