Серија А 2020/21

Хет-трик на Лаутаро во „демолирањето“ на Кротоне

Фудбалерите на Интер го совладаа Кротоне со 6:2 на „Џузепе Меаца“ во 15. коло од Серија А и со тоа стигнаа до осмиот последователен триумф во лигата.

Натпреварот не започна баш најдобро за „Нераѕурите“ бидејќи Николо Ѕанелато ги донесе гостите во водство во 12-тата минута. Сепак, славјето на гостите траеше само осум минути бидејќи Лаутаро Мартинес израмни.

По половина час игра, Интер дојде до пресврт со автоголот на Лука Мароне, но пет минути подоцна Кротоне повторно погоди. Владимир Големиќ погоди од белата точка и се замина на пауза со резултат од 2:2.

URL

Во продолжението, Интер постигна уште четири гола за убедлива победа на почетокот на новата 2021 година. Фантастичниот Лаутаро постигна уште два гола и со тоа го комплетираше хет-трикот, а погодија и Ромелу Лукаку и Ашраф Хакими.

URL

Со денешната победа, Интер, барем за кратко време, го престигна градскиот ривал Милан и ја зазеде лидерската позиција. Во моментов има два бода повеќе, но Милан игра помалку. Кротоне е на 19. претпоследно место.

URL

Хет-трикот има и историска димензија: на истиот стадион, еден друг Аргентинец на 6 јануари 2005 година постигна хет-трик на првиот натпревар во Серија А во новата година – Ернан Креспо за Милан против Лече (5:2).

URL

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон