Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Резултатот од ентузијазмот на тјунинг компанијата со седиште во близина на Нирбургринг е хибридниот четирисед на AMG кој достигнува 100 км/ч за 2,7 секунди и развива повеќе од 320 км/ч.

Заборавајќи на долго распродадениот и ограничен број хибридни двоседи Mercedes-AMG One придвижуван од модифициран мотор од Формула 1, моментално најмоќниот производ AMG што може да се користи на јавни патишта е хибридниот модел со 4 врати GT 63S 4- Door Coupé E Performance со кои возачот може да смета на комбинирани 843 КС и 1.400 Nm максимален вртежен момент, што е доволно за забрзување од 0 до 100 за 2,9 секунди и 316 км/ч.

Во германската тјунинг компанија Opus не се занимавале со електромоторот кој развива 204 КС и 320 Nm, туку го рафинираа 4-литарскиот битурбо V8 мотор на AMG, кој наместо стандардниот 639 сега има 758 КС, па комбинираната моќност на луксузниот четирисед е 962 КС, а новиот максималниот вртежен момент е електронски ограничен на 1.550 Nm.

Со повисоки бројки дојдоа уште подобри перформанси, бидејќи Opus Coupé со 4 врати достигнува 100 км/ч од место за 2,7 секунди и достигнува максимална брзина од 321 км/ч. За забрзување од 0 до 200 км/ч потребни се 8,5 секунди.

Првите примероци ќе им бидат достапни на клиентите во октомври, а Opus веќе ја најави Фаза II, со која електрифицираниот AMG GT 63S 4-Door Coupé E Performance треба да има повеќе од 1.000 „коњи“.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе