Химен доаѓа на големото платно

Николас Галицин, ѕвездата на хит филмот на Amazon, The Idea of ​​You, ќе го портретира принцот Адам, попознат како He-Man, во филмската адаптација на франшизата на Mattel, Masters of the Universe, потврди Variety.

Филмот ќе го режира Тревис Најт, режисер на успешните филмови Бумбарби и Кубо и двете жици. Студиото Amazon MGM и Mattel работат на адаптацијата.

Филмот Masters of the Universe се развива веќе дваесет години. На него првично требаше да работат Warner Bros и Sony, пред целиот проект да го преземе Netflix. Netflix се откажа од филмот минатата година поради буџетски проблеми.

Првичниот нацрт на сценариото го напишаа Дејвид Калахам и браќата Ни, а моментално го завршува Крис Батлер. Заплетот на адаптацијата на функцијата сè уште е непознат.

Masters of the Universe ги следи авантурите на херојот Химен од планетата Етернија, кој како дете завршил на Земјата. Неколку децении подоцна, Химен се враќа во Етернија за да ја спаси својата планета од злобниот Скелетор.

Преку Masters of the Universe, Галицин ја продолжува својата соработка со студиото Amazon MGM, со кое работеше на романтичната комедија The Idea of ​​You. Тој, исто така, работеше со Amazon на популарната адаптација на романот Red, White & Royal Blue.

Филмот Masters of the Universe треба да се појави во кината на 5 јуни 2026 година.

Тагови
реклама

Филм & ТВ

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Read more

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Read more

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Read more

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Read more
 

Сцена

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Читај повеќе

Уште едно од децата на Анџелина Џоли и Бред Пит се откажува од презимето

Читај повеќе

Лени Кравиц откри дека е во целибат девет години

Читај повеќе