Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Швајцарската компанија Destinus развива патнички авион на водород кој ќе го намали времето на лет меѓу Европа и Австралија на само 4 часа.

Destinus го тестираше авионот две години, а успешните летови ги потврди на крајот на 2022 година. Сега, шпанското Министерство за наука го избра Destinus да учествува во стратешката иницијатива и обезбеди финансирање за истражување и развој на суперсонични летови користејќи водород како гориво.

Компании, технолошки центри и шпански универзитети работат на проектот вреден 12 милиони евра, а Destinus соработува и со шпанската компанија за производство на мотори ITP Aero за изградба на постројка за тестирање на водородни мотори. Шпанската влада ќе ја финансира изградбата на тест-погон во близина на Мадрид, додека друг проект вреден 15 милиони евра ќе се фокусира на употребата на течен водород.

Водородната енергија е предмет на многу истражувања и развој поради нејзините „зелени ингеренции“ каде што главните нуспроизводи од согорувањето се всушност топлината и водата. Истражувачите од Универзитетот РМИТ во Мелбурн создадоа 3D печатени катализатори кои можат да овозможат лет петпати побрз од звукот и да ја намалат екстремната топлина што се создава кога авионите брзо летаат. Идните комерцијални авиокомпании кои летаат со тие брзини би можеле да летаат од Лондон до Њујорк за околу 90 минути.

Destinus тврди дека неговата технологија ќе овозможи летот од Франкфурт до Сиднеј да трае само 4 часа и 15 минути, а лет од Франкфурт до Шангај само 2 часа и 45 минути. Проектот е дел од напорите на Шпанија да биде прва во развојот и производството на возила базирани на водород за транспорт во различни области.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе