ОД ИГРАЧКА-ПЛАЧКА

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Трибините на стадионите ширум светот по рестартирањето на спортот останаа празни, па некои клубови се обидуваат да ги пополнат на креативни начини, а еден од најпопуларните е ставање на седиштата картонски исечоци со фотографии на навивачите во природна големина.

Ваквата тактика им се удри од глава на организаторите на рагби натпревари во Австралија, каде на еден натпревар еден од „гледачите“ беше Харолд Шипман, злогласениот британски сериски убиец кој во 2000 година беше прогласен за виновен за убиство на 15 пациенти со смртоносна инјекција.

Австралиската рагби лига (NRL) ја почна иницијативата The Fan in the Stand (Навивачот на трибините) преку која за 22 долари може да се приложи своја фотографија што ќе биде поставена на трибините.

Очигледно, некои луѓе ја злоупотребија приликата и ја покажаа духовитоста во најлошо светло, испраќајќи фотографија на Шипман која се појави на трибините во Кембелтаун, на вчерашниот натпревар меѓу Пантерс и Најтс.

Шипман не е толку познат во Австралија и остатокот од светот колку во Велика Британија, но NRL сепак најави дека во иднина повеќе ќе се внимава.

Можеби инцидентот ќе поминеше без поголема помпа да не реагираше Мети Џонс, поранешен рагбист и сега ТВ-коментатор и водител, кој во својата емисија направи уште поневкусна шега.

Тој го намонтира Адолф Хитлер на трибините, што предизвика бесни реакции и критики од еврејската заедница во Австралија.

Џонс и телевизиската куќа за која работи се извинија.

„Сегментот од мојата емисија Fox League во кој прикажавме фотографија на Хитлер меѓу картонската публика беше невкусен потег и потполно несоодветен. Знам дека Fox Sports веќе се извини, но јас сакам лично да се приклучам во извинувањето. Знам колку се тие настани и ден денес разорни за многу луѓе и семејства. Погрешив и сакам да им се извинам на гледачите и на сите во заедицата кои беа навредени од сегментот“, соопшти Џонс и додаде дека веќе посебно се извинил на целата еврејска заедница.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Останати спортови

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Read more

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе