Ходорковски: Ќе избие војна меѓу Америка и Кина ако Украина загуби

Војна меѓу САД и Кина за Тајван е неизбежна доколку Русија ја добие војната со Украина, предупреди рускиот бизнисмен во егзил и критичар на Путин, Михаил Ходорковски.

Да потсетиме дека Ходорковски некогаш беше најбогатиот човек во Русија и сопственик на нафтената компанија Јукос. Тој помина 10 години во затвор, а Путин го помилува во 2013 година. Пред неговото обраќање до глобалните лидери на големата безбедносна и одбранбена конференција во Германија овој викенд, тој за Washington Post изјави дека „ако Украина ја изгуби војната, тоа е чекор кон војна во азиско-пацифичкиот регион“.

„Треба да разберете дека кога големиот шеф ќе добие удар во лице, цел куп други шефови ќе почнат да се сомневаат дека овој човек е навистина толку силен и дека ќе сакаат да тргнат против него“, рече Ходорковски. додавајќи: „Ако Америка сака да влезе во војна во Азија, најдобар начин да го направи тоа е да покаже слабост во Украина“.

Тој истакнува дека единствениот начин да се избегне таков конфликт со Кина е значително да се зголеми западната воена помош за Киев и на крајот да се обезбеди победа на Украина.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе