НХЛ 2021/22

Хокеар лажирал вакцинација: Доби тешка суспензија и загуби 1,68 милиони долари

Националната хокеј лига (НХЛ) строго го казни играчот на Сан Хозе Шаркс, Евандер Кејн, откако беше фатен со фалсификуван сертификат за вакцинација против COVID-19.

НХЛ му изрече суспензија од дури 21 натпревар на популарниот хокеар, време за кое нема да прима плата од својот клуб.

Според американските медиуми, Кејн ја фалсификувал потврдата за вакцинација. Веста ја потврди и неговиот клуб, а овој непромислен потег на крилниот напаѓач ќе го чини и 1,68 милиони долари, кои ќе му бидат одземени од 7-милионската плата.

URL

„Иако сме задоволни од посветеноста на Кејн, разочарани сме од непочитувањето на безбедносните протоколи утврдени од НХЛ и НХЛПА“, се вели во соопштението на Сан Хозе Шаркс.

URL

Се огласи и самиот хокеар кој им вети на навивачите дека во иднина ќе носи подобри одлуки.

„Сакам да им се извинам на моите соиграчи, клубот Сан Хозе и сите навивачи откако го прекршив ковид-протоколот. Направив грешка и се каам, подготвен сум да ја преземам одговорноста за тоа“, рече Кејн.

Левото крило на „Ајкулите“ вети дека за време на забраната за играње на мразот, ќе работи на себе со цел да носи правилни одлуки во иднина.

Кејн, родум од Ванкувер, е поранешен репрезентативец на Канада, а досега во најквалитетната хокеј лига на светот освен за Сан Хозе настапуваше и за Бафало Сејбрс, Винипег Џетс и Атланта Трешерс, како и за Динамо од Минс во руската КХЛ и за Ванкувер Џајантс во ВХЛ.

Ноќеска неговиот тим победи со 5:0 на гостувањето кај Монтреал Канејдиенс, а Кејн не беше во составот како во првиот натпревар од новата сезона кој неговиот тим исто така гп доби, но дома со 4:3 над Џинипег.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Останати спортови

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Read more

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Read more

Џудо шампионката Пино брутално претепана од тренерот: Мислев дека ќе умрам

Read more

Легендарниот УФЦ борач не сака да влезе во Куќата на славните: Дајте ми пари

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе