Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Ерлинг Холанд ги постигна двата гола на Манчестер Сити во победата над Вест Хем (2:0) на отворањето на англискиот шампионат и со тоа на најдобар начин се претстави во новата лига, во која пристигна како голема ѕвезда од Борусија Дортмунд.

Зборувајќи со новинарот на Sky Џеф Шривс по натпреварот, тој двапати употреби вулгарен збор.

„Добар почеток, нема што друго да се каже. Добро беше да се настапи, да се добие минутажа бидејќи сè уште е рана фаза од сезоната. Мора да продолжиме, го видовме потенцијалот против Баерн, против Ливерпул бев малку паднат, но ќе биде добро“, изјави Холанд.

Тренерот Пеп Гвардиола го извади од игра во 78. минута. Тој беше запрашан дали се кае што не постигна хет-трик.

Поради неговиот одговор, Sky мораше да ја цензурира изјавата.

„Видовте што направи Илкај Ѓундоан откако излегов, требаше да бидам таму. Сра*е, но така е“, рече тој, што го поттикна Шривс да го замоли да внимава на речникот.

„Сра*е, извини. Не ми оди добро јазикот во оваа земја“, рече потоа Холанд и се насмеа со новинарот.

Првиот гол, норвешкиот напаѓач го постигна во 36. минута од пенал, кој сам го доби, додека вториот падна во 65. кога Кевин де Брујне му даде длабока топка, а тој се намести на левата нога и погоди.

URL
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Фудбал

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање за мечот со Бугарија

Read more

Незгоден удар: Голманот на Чешка му го раскрвави носот на Роналдо

Read more

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Read more

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Read more
 

Спорт

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање за мечот со Бугарија

Читај повеќе

Незгоден удар: Голманот на Чешка му го раскрвави носот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Читај повеќе

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе