Холандија им препорача на самците да си најдат „секс-другарче“

Националниот институт за јавно здравје и животна околина на Холандија им препорача на граѓаните самци, да си најдат партнер/ка за секс во време на изолацијата и физичката оддалеченост, кои сѐ уште траат и се во сила.

„Нормално е, како поединец да посакате и физички контакт. Разговарајте за тоа како е најдобро да го направите тоа. На пример, запознајте се со лицето со кое би сакале физички или сексуален контакт (тоа може да биде и секс-пријател или колега), под услов – и двајцата да не сте болни. Разговарајте околу тоа – со колку луѓе сте во контакт, оти колку што тој број е поголем, толку и можноста за ширење на коронавирусот, е поголема”, се истакнува во официјалниот документ.

Но, Институтот нагласува да не влегувате во сексуални односи со човек што е во карантин поради сомнеж од зараза.

Овие нови препораки, според многумина, би го намалиле стресот, напнатоста и фрустрацијата кај населението. Податоци од ново истражување на Институтот Кинси, посочуваат дека живот без секс при пандемија може да влијае на целокупното физичко и психичко здравје, вклучувајќи го тука крвниот притисок, стресот, па дури и зголемен ризик од рак на простатата кај мажите кои подолго апстинираат.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Љубов и секс

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Љубов во време на корона: Дали би излегле на прв состанок во пандемија?

Read more

Сексуалните навики на среќните партнери

Read more

Магазин

  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе

Тетовчанката Мелиса го победи COVID-19: Не знае како се зарази, но не дозволи да го пренесе вирусот на некој друг

Читај повеќе

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Читај повеќе
  • filter

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе