Холандија откри двајца руски шпиони, загрозени односите со Москва

Холандската разузнавачка агенција денеска соопшти дека открила двајца руски шпиони кои го шпионирале холандскиот сектор за наука и технологија, потег што веројатно дополнително ќе ги влоши веќе напнатите односи меѓу двете земји.

Генералната служба за разузнавање и безбедност, позната под холандската кратенка AIVD, соопшти дека агентите работеле во руската амбасада и имале дипломатски акредитации.

Министерството за надворешни работи ги прогласи и двајцата за „персона нон грата“, што значи дека повеќе не смеат да работат како дипломати и мора да ја напуштат земјата.

„Ние ги штитиме стратешките интереси на нашата земја со собирање разузнавачки информации и користење информации што разоткриваат шпионажа. Затоа, ги запираме овие обиди за шпионажа, како што направивме сега“, рече генералниот директор на AIVD, Ерик Акербом.

Високиот шпион барал информации за вештачка интелигенција, полупроводници и нанотехнологија, соопшти AIVD.

„Оваа технологија е цивилна и може да се користи за воени цели, вклучително и во системи за оружје“, додава агенцијата.

Холандско-руските односи се затегнати со години. Двете земји долго време беа во расправија околу истрагата за соборувањето на авионите на Malaysia Airlines во 2014 година над источна Украина каде тогаш беснееше конфликт.

Холандија соопшти дека ја смета Русија законски одговорна за соборувањето на авионот кога загинаа сите 298 патници и членови на екипажот на летот Амстердам-Куала Лумпур. Обвинителите тврдат дека патничкиот авион бил соборен од ракета „Бук“, која била пренесена во Украина од руска воена база. Москва негира каква било вмешаност.

Холандското соопштение дојде само еден ден откако дански обвинител изјави дека руски државјанин кој живее во Данска е обвинет за шпионажа за наводно доставување информации за данската енергетска технологија на руски разузнавачи, пренесе Associated Press.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе