Хотелот Ryugyong во Северна Кореја е најголемата напуштена зграда во светот

Темелите на масивниот хотел Ryugyong во Пјонгјанг се поставени уште во 1987 година, но оваа градба до денес е сè уште напуштена.

Облакодерот во форма на пирамида е висок 330 метри, а до 2017 година беше и највисока градба на Корејскиот Полуостров. Потоа беше надминат од облакодерот Lotte во Сеул, Јужна Кореја. Засега му останува титулата на највисока напуштена зграда во светот.

Осмислен е како хотел со над 3.000 соби и пет ротирачки ресторани на врвот, од каде има неверојатен поглед на целиот град.

Градењето на објектот е запрено во 2008 година, со што со години празниот хотел се надвиснува над помалите објекти околу себе. Градежните работи потоа продолжија со кратки периоди, надворешниот дел сега е прекриен со метал и стакло, додека навечер светат LED светла. Во 2018 година хотелот заживеа малку, со помош на LED светлата се прикажува четириминутна програма која ја прикажува историјата на земјата и различни политички слогани.

Хотелот е производ од тензијата меѓу Јужна и Северна Кореја, особено нагласена во периодот на Студената војна. Властите во Северна Кореја сакаа да ја докажат нивната политичка моќ и архитектонска уметност откако Сеул беше домаќин на Летните олимписки игри во 1988 година.

Хотелот требаше да биде подготвен во 1989 година за гости од странство, но тоа никогаш не се случи. Северна Кореја доживеа економски пад откако многу пари беа вложени во изградба на нов стадион и ширење на тамошниот аеродром.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Архитектура

Поглед во домот на Џон Бон Џови кој се протега на 1.600 м2

Read more
Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Read more
5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината

5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината

Read more
Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?

Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе