Храна и пијалаци кои не треба да ги консумирате на плажа

Температурите растат, а деновите се долги, па не е изненадување што луѓето едвај чекаат да одат на пливање.

Патувањето на плажа не може да биде комплетно без храна и пијалаци, но некои намирници не се соодветни за времето поминато на сонце.

Бело вино

Иако е повеќе за пиење и освежување од црното, можеби е добра идеја да го прескокнете додека сте на плажа. Неодамнешните студии сугерираат дека пиењето одредени видови на алкохол - особено бело вино - може да ги зголеми шансите за добивање меланом и други видови на рак на кожата.

Имено, овој вид на алкохол ги отстранува антиоксидансите и есенцијалните витамини кои ви помагаат да ги издржите штетните сончеви зраци.

Говедско месо

Се разбира, летото и хамбургерите одат заедно, но ако го јадете на плажа, можеби ќе ви биде уште пожешко. Истражувањата покажуваат дека високата содржина на протеини и масти кои се наоѓаат во говедското месо го отежнуваат варењето, па телото мора да троши повеќе енергија. Резултатот е нагло зголемување на телесната температура, што може да ги направи летните горештини уште понеподносливи.

Чипс

Се разбира, секој чипс е тешко да се остави настрана, бидејќи тие често предизвикуваат зависност. Композициите за чипови се главно специјално дизајнирани така што ниту еден вкус не го надминува другиот. И кога храната нема доминантен вкус, луѓето потешко се чувствуваат сити и затоа консумираат повеќе од таа храна, велат истражувачите.

Кафе

Има време и место за вашето кафе, а плажата не е тоа место, велат експертите. Прво, кафето делува како диуретик, што значи дека со неговото конзумирање, вашето тело ќе исфрли повеќе сол и вода, а со тоа побрзо ќе ве дехидрира.

Исто така, според едно истражување, беше откриено дека кафето го стимулира ослободувањето на гастрин, што може да ве натера да сакате да имате дебело празнење, а плажата не е место каде што сакате да се случи тоа.

Чај

Слично на кафето, пиењето чај ја црпи водата од телото и го дехидрира. Ако сте еден од оние луѓе на кои апсолутно им треба кофеин или ќе престанете да функционирате, пијте и многу вода.

Ледени сокови и коктели

Колку и да се освежителни, ладните пијалоци кои често се пијат на плажите главно немаат никаква хранлива вредност. Наместо тоа, тие се шеќерни бомби кои ќе предизвикаат вашето ниво на енергија да се зголеми и да се сруши, можеби ќе ви предизвикаат главоболка и дефинитивно ќе ве надујат.

Пченка

Овој зеленчук богат со влакна може да доведе до надуеност и да го расипе чувството на слобода и удобност што го имате на плажа.

„Не сите видови јаглехидрати се лесно сварливи, а пченката содржи тип на јаглехидрати кои телото тешко ги разградува“, вели диететичарот Лиза Московиц.

Зеленчук во цветови

Зеленчукот во цветови како кељот, зелката, брокулата и карфиолот се одличен извор на витамин Ц и заситувачки влакна, но можат да предизвикаат и надуеност и гасови.

Перек

Вообичаена и навидум невина закуска на плажа, переците не се ништо подобри од чипсот. Полни се со сол и многу брзо ќе го претворат вашиот стомак во балон.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Живот

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Дали детето ви е разгалено?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе