Храна која е богата со витамин Д

Со консумирање на храна која е богата со витамин Д го чувате здравјето на вашето срце. Исто така, витаминот Д е потребен за здрави и силни коски бидејќи му помага на организмот да го апсорбира калциумот од храната и суплементите.  

Луѓето коишто недоволно внесуваат витамин Д во телото може да имаат проблем со коските, состојба позната како рахитис кај децата, односно остеомалација кај возрасните. Everyday Health пишува дека луѓето најчесто го внесуваат овој витамин преку суплементи, но истражувачите велат дека е најдобро витаминот Д да се внесува преку храна.

Храна којашто е богата со витамин Д:

Туна

Сите знаеме дека се препорачува да јадеме риба барем еднаш неделно. Туната од конзерва содржи витамин Д; може да ја комбинирате со паста, да ја подготвите со зеленчук, а совршено се комбинира и со главните јадења.

Јајца

Некои луѓе ја јадат само белката, а со тоа пропуштаат да внесат цинк, селен и витамин Д кој се наоѓа во жолтките. Може да подготвите вкусен омлет кој ќе го комбинирате со зеленчук.

Сок од портокал

Освен што портокалот е богат со витамин Ц, една чаша портокал содржи 0,5 мг витамин Д.

Џигер

Доколку спаѓате во групата на луѓе кои сакаат џигери, ќе ве израдува оваа информација. Во 100 гр џигер има 1 мг витамин Д, но и Б12, рибофлавин, витамин А и бакар. Ако сте во потрага по високопротеинска храна богата со хранливи материи треба да му дадете шанса на џигерот.

Сардина

Уште една риба од конзерва која не е толку скапа, а е многу здрава. Сардината е богата со протеин, омега-3 масни киселини, калциум и голема количина на витамин Д.

Млеко

Можеби не сте знаеле, но една чаша млеко содржи околу 3 мг витамин Д. Доколку не пиете кравјо млеко, млекото од соја и бадеми исто така е збогатено со витамин Д.

Тагови
реклама

Здравје

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Направи сам: Природен лек против кашлица

Read more

Витаминот Д не помага во тешки случаи на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе
  • play_arrow

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе