Храна од која се таложат масни наслаги во телото

А.С.
/ 20.07.2021 / 15:30

Ако сакате да го изгубите вишокот килограми, избегнувајте ја оваа храна.

Ако сакате да изгубите тежина, а стрелката на скалата воопшто не се поместува, можеби треба да проверите што точно јадете. Некои намирници помагаат таложење на масни наслаги во телото.

Бел леб

Белиот леб е обично високо обработена храна, а нутритивно е сиромашен и полн со прости јаглехидрати. Нема ниту влакна, ниту протеини и има висок гликемиски индекс. Оваа храна се вари премногу брзо и многу набрзо после тоа сме повторно гладни.

Чипс

Чипсот е брз начин за нездраво зголемување на телесните масти, особено ако се јадат премногу често. Покрај тоа, чипсот е храна што најмногу придонесува за дебелеење во период од 4 години, покажа една студија. Чипсот беше спореден со компири, слатки пијалоци со шеќер и преработени и непреработени производи од месо.

Чиповите се полни со маснотии, преработени јаглехидрати и сол. Поради овие три состојки, тешко е да престанете да го јадете и ова често доведува до прејадување, што резултира со зголемување на телесната тежина.

Крофни

Иако се вкусни, претераното јадење крофни може да предизвика таложење масни наслаги. Тие се полни со преработени јаглехидрати кои предизвикуваат ненадеен пораст на шеќерот во крвта и само за кратко го задоволуваат гладот. Истовремено, панкреасот ослободува иста количина на инсулин за да го „исчисти“ вишокот гликоза во крвотокот и да го насочи кон клетките.

Откако ќе влезе во клетките, ќе почувствувате ненадеен наплив на енергија што ќе трае околу 20 минути. Но, како што нивото на гликоза забрзано се намалува, така ќе се намали и вашата енергија. Ова е причината зошто често се чувствувате уморни откако јадете преработени јаглехидрати.

Маргарин

Ако сметате дека маргаринот е подобра опција од путерот, грешите. Особено е проблематично кога на декларацијата на маргаринот се наведува дека е диетален или има 0% маснотии, тогаш луѓето имаат навика да претеруваат затоа што мислат дека јадат нешто здраво. Потоа, наместо да ослабат, тие добиваат на тежина, и честопати не им е јасно зошто.

Алкохол

Ако сте забележале дека сте почнале да се дебелеете околу стомакот, можеби алкохолот е виновен за тоа. Ако претерате со алкохол, голема е веројатноста да имате „пивски стомак“.

Честото внесување алкохол може да го наруши микробиомот на дигестивниот систем, а алкохолните пијалоци се всушност празни калории кои немаат никаква хранлива вредност.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе